top of page

חופש הפרט

Legalization of Marijuana
Hebrew Headline_editedjpg.jpg

 ישראל תרוויח מלגליזציה עד 20 מיליארד ש”ח תוך 5 שנים – מחקר חדש

כמה כסף כבר הפסידה ישראל מכך שלא אישרה לגליזציה, וכמה היא תרוויח אם תאושר לגליזציה

עוד בשנת 2020

 

קורין סאור,דין נוי,
רבקה סאור

פברואר 2020

Image by Add Weed

מאמר זה בוחן ומפריך טיעונים המתנגדים לאי-הפללת הקנביס, על ידי בחינת נתונים ומחקרים מישראל וממדינות שיישמו מדיניות אי-הפללה ברחבי העולם.

קורין סאור,מאיה דואק,
רבקה סאור

יולי 2015

לגליזציה של קנאביס והטלת מס עליו יניבו הכנסות בהיקף של כ- 2.3 מיליארד ₪ בשנה, ויחסכו כ-191 מיליון ₪ נוספים במשאבי אכיפה פלילית. אכיפה זו כוללת הוצאות על הליכי תיקים פליליים, הוצאות בתי משפט, והוצאות בתי סוהר. כך עולה ממחקר חדש אשר מפרסם מכון ירושלים לחקר שווקים.  ב2013 פרסם המכון את המחקר הראשון בישראל המעריך בצורה מפורטת את ההשפעה התקציבית של לגליזציה על ישראל. במחקר הזה המכון מציג נתונים עדכניים על המצב בישראל כיום.

יוסף תגר

ינואר 2018

מאמר זה חוקר את הטיעונים של המתנגדים למדיניות אי-ההפללה של שימוש בקנאביס לאור מחקרים וממצאים ממדינת ישראל ומדינות אחרות.

קורין סאור,
ירדן גזית

ינואר 2014

לגליזציה של קנביס והטלת מס עליו יניבו הכנסות בהיקף של כ 950 מיליון ₪ בשנה, ויחסכו כ700 מיליון ₪ נוספים במשאבי אכיפה פלילית. כך עולה מנייר עמדה אשר מפרסם מכון ירושלים לחקר שווקים. לראשונה בישראל מפרסם המכון הערכה מפורטת של ההשפעה התקציבית של לגליזציה. כמו כן מציג המכון תוצאות סקר שבחן את עמדות הציבור ביחס לקנביס.

קורין סאור,
ירדן גזית

ספטמבר 2013

מודל "צבא העם" הפך ברבות השנים לאתוס מכונן אך גם לאבן נגף בפני מהלך ההתמקצעות וההתמחות הנדרש על מנת לאפשר לצה"ל לעמוד במשימותיו. ראייה לחוסר ההתמקצעות והתמחות ניתנה במלחמת לבנון השנייה ( 2006 ) כאשר, כדברי דו"ח ועדת וינוגרד, "הצבא בכללו, כשל במתן מענה מספיק לאתגר שהוצב בפניו בניהול המלחמה בלבנון, ולא סיפק לדרג המדיני בסיס צבאי הולם לפעולה המדינית" .

בועז ארד

נובמבר 2010

בעוד שע"פ סקרי דעת קהל, כשני שלישים מהיהודים בישראל יצומו ביום כיפור הקרוב ובכללם כרבע מהחילונים, המצב מתהפך כאשר באים להתחתן – על פי מחקר זה של מכון ירושלים לחקר שווקים, לפחות שליש מהאוכלוסייה היהודית מתנער מהמונופול הרשמי של הרבנות הממסדית בתחום הנישואין, ובכללם דתיים רבים.

ירדן גזית

מאי 2012

ממשלת ישראל עומדת להוציא לפועל תכנית אשר תרכז בידי עשרת אלפים מפקידיה ועובדיה מידע רגיש הנוגע לכל אזרח בישראל. תכנית זו להקמת מאגר ביומטרי מרכזי, בנוסף לשימוש בתעודות זהות הכוללים מידע ביומטרי על האזרח, תצרף את ישראל לרשימת המדינות בעלות מאגר כזה, רשימה המורכבת ממדינות לא דמוקרטיות כדוגמת אתיופיה, אינדונזיה, תימן ופקיסטאן. ישראל תהפוך למדינה המערבית והדמוקרטית היחידה המחזיקה במאגר ביומטרי של כלל אזרחיה.

דיאנה זקס

מרץ 2011

במאמר זה, המבוסס על מחקרים קודמים שלנו, הצבנו לעצמנו מטרה לבחון את ההשערה הבאה: התנאי הבסיסי להגנה על הקניין הפרטי הוא חסינות אישית במובן הרחב, כלומר ערבויות לזכויות כגון הזכות לביטחון, חירות הפרט, וחסינות הקניין הפרטי.

ק. ינובסקי
ש. שולגין

יוני 2008

בעשורים האחרונים אנו עדים למאבק על מיקום הגבול שבין רשויות המדינה, המחוקקת והשופטת. האמירה המפורסמת "מלא כל הארץ משפט" של נשיא בית המשפט העליון לשעבר, אהרון ברק, מטיבה לתאר את התפיסה העומדת ביסוד המאמץ להרחיב את פעילות הרשות השופטת גם לתחומים שהיו מעבר לתחומה בעבר.

בועז ארד

יוני 2010

בדו"ח מבקר המדינה אשר התפרסם באוגוסט 2007 הוצגו "ליקויים חמורים בטיפול בניצולי השואה". המבקר ציין כי מרבים מניצולי השואה נמנעו פיצויים בשל התנהלות מדינת ישראל ורשלנות בהגדרת זכאותם. ארגונים שהוקמו על מנת לסייע לניצולי השואה נתקלו בקשיים בקבלת סיוע מן המדינה. האיטיות בה מתנהלים הגופים השלטוניים מול ניצולי השואה מונעת מרבים למצות את זכויותיהם ואינה מאפשרת את איתור הרכוש בזמנים סבירים נייר עמדה זה סוקר את דו"חות ועדות החקירה ברשות ח"כ קולט אביטל והשופטת בדימוס דליה דורנר  ובוחן את היערכותה של מדינת ישראל לכבד את זכויות הרכוש של הניצולים ויורשיהם אשר ביקשו לקשור את גורלם עם מדינה. 

בועז ארד

דצמבר 2010

בימים אלו הוגשה הצעת חוק בכנסת שמטרתה למנוע בעלות זרה על עיתונות בישראל. כפי הנראה מכוונת היוזמה נגד שלדון אדלסון, בעליו של "ישראל היום" המוצג כ"מגויס" פוליטית לעמדותיו של בנימין נתניהו. אדלסון אינו אזרח ישראלי. מקדמי היוזמה ותומכיה בתקשורת מסבירים כי בעלות של אזרח זר על כלי תקשורת מוביל בישראל עלולה לפגוע בחופש הדמוקרטי ובזכויות האזרחים למידע חופשי.

בועז ארד

אוגוסט 2009

bottom of page